4 dôvody, prečo dať čínštine šancu

Autor: Martina Machová | 26.7.2020 o 23:49 | (upravené 27.7.2020 o 21:23) Karma článku: 4,16 | Prečítané:  1194x

Už roky mi ľudia hovoria, že čínština je jazyk budúcnosti. Je samozrejmé, že mať tento jazyk životopise je výhoda, no ja som si ju nevybrala pre to. Čo viac vám prinesie úsilie, ktoré do tohto jazyka vložíte?

1. Umožní vám dohovoriť sa s minimálne 1.4 miliardou ľudí po celom svete

Okrem Číny nájdete čínsky hovoriacich ľudí aj na Taiwane,v Singapure, Malajzii či dokonca Indonézii. Navyše natrafíte na Číňanov aj kdekoľvek počas vašich potuliek po Európe. Vďaka tomu nazbierate množstvo zaujímavých zážitkov, a spojíte sa s čínsky hovoriacimi obyvateľmi na úplne inej úrovni. Budete schopní  si napríklad zjednávať cenu kabelky s čínskym predajcom v centre Benátok,  alebo dostanete ponuku letnej stáže v čajovni v Šanghaji. Z mojej skúsenosti boli číňania vždy priateľskí, a tiež sa ma nadšene pýtali na moju kultúru.

 

2. Spoznávate nielen jazyk, ale aj kultúru

Keď sa učíte po čínsky, učíte sa, ako premýšľajú ľudia z úplne inej kultúry.  Niekedy sa mi zdá, že priam z inej planéty. Práve preto si rozširovaním slovnej zásoby rozširujete aj obzory. J Naučíte sa príslovia a porekadlá, ktoré vznikli pred stovkami rokov. Uvedomíte si, koľko vecí, ktoré vnímame ako samozrejmosť, niekde takmer vôbec neexistujú. Napríklad, hoci v Číne Vianoce poznajú, tento sviatok je tam „dovezený“ ako u nás Halloween. Nákupné centrá a medzinárodné kaviarne sú bohato vyzdobené, a z reproduktorov počuť vianočné koledy. 24. december je však bežný pracovný deň, a zahraniční študenti sa musia zmieriť s tým, že vianočné sviatky musia nemilosrdne tráviť v školskej lavici, pokiaľ nechcú chodiť poza školu.

3. Testuje (a posilní) vašu disciplínu a trpezlivosť

Myslíte si, že ste trpezliví? Máte pevnú vôľu? Čínština to preverí! Tým, že čínsky jazyk používa znaky a tóny,vyžaduje si jeho štúdium viac času a úsilia, a to najmä na začiatku, keď sa človek prvýkrát ponorí do týchto záhadných vôd, a snaží sa nejako zorientovať a nestratiť smer. Výziev a sklamaní môže byť preto viac, než sme čakali. Trpezlivosť a výdrž vás však odlíši od tých, ktorí spanikária pri prvej prekážke. Časom si budete hovoriť: „Ak som sa zvládla naučiť po čínsky, toto bude malina!“

 

4. Cibrí vaše hemisféry a činnosť mozgu

Podľa vedeckých výskumov bolo dokázané, že na rozdiel od jazykov, ktoré nie sú tonálne, učenie sa čínštiny zapája viac častí mozgu! V čínštine sa používajú štyri tóny. Jedna slabika, napríklad „ma“, znamená s každým tónom niečo iné. (viac v blogu Čínsky jazyk, dlhá cesta s veľkým prevýšením) Na rozpoznanie tónu a porozumenie určitého slova sa tak v mozgu aktivujú aj prepojenia, ktoré pri iných jazykoch ani nepohnú brvou.  Dajte preto obom svojim hemisféram výdatný tréning, nech sú aj v budúcnosti vitálne a výkonné!

Ak ste typ človeka, ktorého zaujíma sebarozvoj, a chcete v živote napredovať, čínština vás bude na tejto ceste výborne sprevádzať. Ak aj niekedy zaspíte na vavrínoch, nečakane a decentne vás vráti opäť na zem. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý sa opäť zatajuje. V Británii buď porušil pravidlá, alebo zavádzal

Na Slovensku pravidlá neporušil, v Anglicku to isté nie je.


Už ste čítali?