Zo zákulisia čínskej recyklačnej firmy

Autor: Martina Machová | 14.6.2015 o 0:35 | Karma článku: 6,20 | Prečítané:  1508x

Včera sme sa naučili, že odpad je vlastne poklad. Je zdrojom materiálov, ktoré sa dajú pretvoriť do mnoho krásnych vecí. Firma Fulun recykluje Tetra pak obaly a papiere. Ako to v nej vyzerá?

Továreň Fulun sa nachádza v meste Fuyang, asi hodinu autom od Hangzhou. Vzala nás tam moja kamarátka Lily. Lily bola donedávna pani domáca. Počas tejto doby sa začala veľmi zaujímať o ochranu prírody, a najviac ju trápilo to, že ani v Hangzhou nemáme systém na delenie a zber recyklovateľného odpadu. Veľa ľudí nemá záujem, a tiež netuší, ktorý odpad sa dá recyklovať. Lily začala na svojom sídlisku. Po dobu troch mesiacov každý deň delila odpad, ktorý nedbanlivo odhodili jej susedia. Jedného dňa sa jej pri kontajneroch prihovoril pán Yang, majiteľ recyklačnej firmy. Všimol si jej veľký záujem a snahu. „Pán Yang ma doslova vytiahol z koša“, smeje sa Lily. Povedal jej, že hrabať sa v koši nie je práca pre ňu, a nech radšej príde do jeho firmy. Lily takto získala prácu na pol úväzku, kde zarobí niečo vyše dvesto euro. „Je to len môj koníček, nerobím to kvôli peniazom“, vysvetľuje. Dnes robí exkurzie pre školy priamo vo firme. Deťom veselo vysvetľuje, z čoho sa skladá Tetra pak, a na čo sa dá neskôr použiť. Okrem toho aj navštevuje školy, kde im predvádza, ako sa papier vyrába ručne. Takto hravou formou informuje deti o dôležitosti delenia odpadu. Sama si uvedomila, že i presvedčiť vlastných rodičov k tomu, aby delili odpad. Nerozumejú, prečo by to mali robiť, keď to ani ľudia v ich okolí nerobia. „Preto sa treba venovať deťom, a ich snaha dokonca často inšpirujú aj rodičov“. Stredoškoláci a vysokoškoláci tiež sú tvrdí oriešok. Učitelia im často kážu o recyklácii, no asi sami tiež veľa toho neurobia.

Majiteľ firmy, pán Yang je sympatický, privítal nás vo svojej jednoducho zariadenej kancelárii plnej slnečného svetla. Našli sme ho sedieť za stolom preplneným ovocia. Za ním bola polica v čínskom tradičnom štýle s knihami a zápisníkmi z recyklovaného papiera. V strede miestnosti je dlhý stôl s výkresmi, štetcami rôznych druhov a tušom. Zdá sa, že pán Yang je nadšencom kaligrafie!

V ten istý deň prišlo do firmy na exkurziu aj okolo tridsať detí z neďalekej školy. Lily nás všetkých previedla továrňou, kde sa odpad spracováva. Zdôraznila nám, že ich firma sa nielen stará o recykláciu, ale tiež dbá o to, aby odpadová voda neznečisťovala prostredie. Práve toto robí Fulun výnimočnou a zodpovednou firmou. Celkovo na mňa firma urobila výborný dojem. Kancelárie majú veľké okná, takže sú plné svetla. Miestnosť, v ktorej nikto nie je, má zhasnuté svetlá. Na záchode som takisto našla recyklovaný papier. :)

Po tom, ako som si skúsila ručne robiť papier, som len rada, že je firma ako Fulun, ktorá nám papier poskytuje už hotový. Vyrába aj krásne zápisníky, denníky, a dokonca už aj tašky, peračníky a peňaženky z recyklovaného kartónu podšitého plátnom. Nedalo mi, a už si hrdo na pleci nosím jednu z ich tašiek, no a priateľovi sa ušiel peračník!

 

Môj kúsoček papiera
Lily opisuje deťom zloženie Tetra paku
Ako z divých vajec
Aj voda sa nám čistí
Hotové kotúče pripravené na predaj

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Aký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty z MS 2018 vo futbale.

PLUS

Food fotograf: Keď sa fotí pečené kura, tak nie je pečené

Prečo sa pri fotení do hamburgerov pichajú špáradlá a do kurčaťa klinčeky?

ŠPORT

Súperi pri ňom vyzerali ako kužele. Zostavili sme ideálny tím

Najlepším hráčom bol Modrič, najužitočnejším Griezmann.


Už ste čítali?